Spotkanie generalne przed wręczeniem Nagród Nobla + więcej

kungahuset

Dzisiaj król wraz z rodziną królewską spotkał się z dyrektorem naczelnym Fundacji Nobla, Larsem Heikenstenem. Tradycyjne spotkanie ma na celu przygotowanie rodziny królewskiej do poniedziałkowego wręczenia nagród. W jego trakcie członkowie rodziny królewskiej mają okazję dowiedzieć się więcej o tegorocznych laureatach, ich odkryciach i osiągnięciach. 

kungahuset

Koniec roku zapowiada się pracowicie. Po wręczeniu Nagród Nobla rodzinę królewską czeka finał obchodów 200-lecia dynastii Bernadotte. 16 grudnia rodzina królewska odsłoni pomnik Carla XIV Johana na Slottsbacken na Zamku Królewskim. Po tym odbędzie się wieczór otwarty na Zamku Królewskim z darmowym wstępem dla zwiedzających.

Ponownemu poświęceniu posągu na Slottsbacken towarzyszyć będzie muzyka skomponowana do odsłonięcia oryginalnego posągu w 1854 r. W wykonaniu Army Music Corps i Stockholm Student Singers. Fasada Zamku zwrócona w stronę Slottsbacken zostanie specjalnie oświetlona z tej okazji.
Po ceremonii ponownego poświęcenia i odsłonięcia pomnika, Król otworzy bramy zamku i zaprosi gości do apartamentów Bernadotte, które będą czynne wieczorem. W wielkich salach Bernadotte znajduje się galeria portretów z dynastii Bernadotte. Tylko tego jednego wieczoru goście mogą wejść do komnat przez Wschodnią Bramę, która zazwyczaj nie jest dostępna dla publiczności. 

Po śmierci króla Carl XIV Johana, król Oscar, zamówił konny pomnik przedstawiający przyjazd księcia do Sztokholmu w 1810 roku. Posąg odsłonięto w 1854 roku w Slussen. W związku z przebudową obszaru Slussen, posąg został przeniesiony do Zamku Królewskiego, gdzie został odnowiony i jest teraz gotowy do ponownego poświęcenia. Ceremonia odbędzie się o 16:00.

Ponadto księżna Sofia weźmie udział w spotkaniu zarządu Sophiahemmet. 18 grudnia książęca para dołączy do rodziny królewskiej na seminarium z okazji urodzin królowej. Ponadto rodzinę królewską czeka jeszcze spotkanie świąteczne z pracownikami dworu, koncert bożonarodzeniowy w Kaplicy Zamku Królewskiego i Posiedzenie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Z całą pewnością Sofia i Carl Philip pojawią się również na koncercie świątecznym tuż przed świętami.

3 komentarze

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.